torek, 23. december 2008

REX DRUGIČ POTONIL ALI SPOMINI NA PRIHODNOST




V začetku decembra so nam mediji obširno, slikovno, predstavili »spomine na prihodnost«, kaj lahko istrska mesta pričakujejo v bližnji prihodnosti. Sam sem se sprehodil po Izoli po 11. uri 1. decembra 2008, nekaj časa po najvišji vodi, ko so stanovalci in delavci že pričeli črpati vodo iz pritličnih prostorov, trgovin…

Med prizadetimi je tudi galerija Rex, za katero skrbi Majan Kralj. Je verjetno edina, ki s hranjenjem predmetov, risbami, izdelavo modela, razstavami,… skrbi, da ta drobec naše preteklosti ne izgine za vedno pod vodo…in to z entuziazmom, ljubeznijo, brez plačila, s skromnimi sredstvi..tudi proti vetru (http://www.rex-mk.si/).

Zaradi tega se mi zdi prav vas opozoriti na to nesrečo in zaprositi, da bi pomagali galeriji, da si opomore. Sedaj, ob koncu leta, je čas poslovnih, prijateljskih, družinskih…daril in priprav na davčne napovedi, v katerih bi še lahko kakšen evro olajšave iztržili s pomočjo navdušencem..lahko tudi z odkupom katere od slik, ki so razstavljene v koprski zavarovalnici Adriatic-Slovenica.

»Koordinate« za pomoč so:
Društvo ljubiteljev morja, Kocjančičeva 10, 6310 Izola-Isola
Transakcijski račun: 0100037588271

Gsm: 00386 41 731377 (Marjan Kralj)
e-pošta: eva.slekovec@guest.arnes.si

HVALA!

ponedeljek, 1. december 2008

JAMA ANTRONČEK (IZOLA)


foto: Janko Brajnik

Uvod
Izolska ravnica se nahaja na staroterciarnih apnencih v katerih so se razvili kraški pojavi na katere opozarja Ivan Gams leta 1964 v reviji Proteus, ko opisuje Izolansko brezno. Slednjega, ki se je nahajal na območju tovarne Delamaris ni več. Prav tako ni več Brezna sv. Petra, ki smo ga raziskali koprski jamarji sredi 70. let prejšnjega stoletja v useku za industrijski obrat pod nekdanjo cerkvijo. V obeh smo prišli do brakične vode.

Prejšnji teden so z gradbišča TPC Livade v Izoli obvestili, da so med izdelavo temeljev za kletne garaže naleteli na več jam. Dve od teh so zasuli, ena pa je dostopna

Opis
Okoli poldrugi meter širok vhod, razpotegnjen v smeri prečnodinarskih razpok (potek temelja) je v krušljivem apnencu z ilovico 24 m n.m. Prva stopnja je globoka 7 m z ilovico in gruščem na dnu. Proti jugovzhodu se spusti strmo pobočje z enakim dnom in še nekaj koreninami v okoli pol metra visokem stropu do štirimetrske stopnje. Pod njo izginja potok s pretokom okoli 11 lit./sekundo v okoli četrt metra široko in meter visoko špranjo v smeri proti severu. Z vzhodne strani se spušča ilovnato pobočje, po katerem so se iz kamina privalile skale med gradbenimi deli. Špranjast, do 6 m visok rov, se nadaljuje vzdolž potoka proti jugu. Stene prekriva ilovica, strop se spušča proti vzhodu. Za kaminom pod stopnjo sta še dva. Po okoli20 m se strop zniža, stene še vedno prekriva ilovica v katero je vrezana struga vse do pred pritočnim sifonom, kjer je razgaljen prod. Strop se tu zniža na okoli pol metra in je meter širok (priloga 1 – načrt.



Sklepi:
- izdelan je bil načrt jame na osnovi kompasnega poligona izmerjenega z geološkim kompasom in metrskim trakom. Lega vhoda je bila določena z napravo GPS. Dolžina izmerjenih rovov znaša 40, 5 m in se spustijo 13 m globoko. Je najdaljša jama v občini Izola.

- Gre za vodni rov, ki je bil dosežen na več mestih skozi kamine, ki jih je izdolbla prenikla voda. Oboji so nastali vzdolž strmih, proti zahodu vpadajočih popustnih razpokah izolske dome, kar nakazujejo tudi zasuta brezna v steni izkopa. Obdobno poplavljen rov je bil izdolben verjetno v zadnji poledenitvi, na kar nakazuje prodni nasip (sl. 5), v katerega se zajeda struga.

- Preko vhoda bo verjetno potekal temelj stavbe, zato bi predlagali z zahodne strani (priloga 1) omogočiti dostop s cevjo premera okoli 80 cm, katere pokrov bi bil v nivoja tal garaže in bi tako omogočili dostop za nadaljnje raziskave kot tudi izkoriščanje vode. Domnevamo, da ta poseg ne bo bistveno podražil gradnje.

- Strop nad raziskanim delom jame je dovolj trden (8 m kamnine), da ne ogroža gradnje. Zasut vhod (nad v.t. 5) je že izven gradbenega posega.

- Predlagali bi črpanje vode ob nižjem vodostaju in raziskave vzdolž vodnega toka kot tudi znižanje dna na pritočni strani; prav bi bilo tudi narediti sledilni poizkus, da bi spoznali, kam se ta potok izteka.

Literatura:
- Gams, I., 1964, Izolanski kras; Proteus, let. 26, št. 9-10, str. 235-239
- Malečkar, F., 1978, Brezno pri sv. Petru, tipkopis, Kataster jam JD Dimnice, Koper

Povezava (fotografije):
http://www.flickr.com/photos/franc-maleckar/sets/72157610538223279/

četrtek, 13. november 2008

EKSTRADEVIŠKO OLJČNO OLJE = IZTISNJEN SOK OLJK / OLIO EXTRA VERGINE DI OLIVA = SPREMUTA DI ULIVI


EKSTRADEVIŠKO OLJČNO OLJE = IZTISNJEN SOK OLJK
Celoletna skrb (varovanje pred boleznimi in zajedavci, obrezovanje, gnojenje, oranje…) za okoli 200 oljk v treh nasadih na »senčni« strani Miljskih hribov je, kljub suši in neugodnim vremenskim razmeram med pobiranjem, obrodila bogate, zdrave sadeže. Ostalo je dodala več kot pridna in prizadevna ekipa obiralcev, Cita, Danijela, Dorjan, Mira, Tanja in neumorni Zarko, ter tim oljarne Krožera, ki je sproti, dnevno, v »nočnih izmenah«, sprejemala obrano in iz tega naredila »spemuto«, hladno iztisnjen sok. Izplen res ni »vzpodbuden« (12-15%), je pa zato toliko bolj rezultat analize.



Kdor bi želel »preveriti«, beri kupiti, ta sad narave naj se javi na: franc.maleckar@guest.arnes.si ali GSM: 00386 41 693014, cena je tudi konkurenčna.
Na zdravje!



OLIO EXTRA VERGINE DI OLIVA = SPREMUTA DI ULIVI
La premura durante tutto l'anno (protezine dalle malattie e parassiti, potatura, concimazione, arare..) per circa 200 alberi di olivo in tre coltivazioni sui pendii »in ombra« dei Colli muggesani ha dato, nonostante la siccita' e delle condizioni meteo sfavorevoli durante la raccolta, dei frutti ricchi e sani. Il resto ha aggiunto il gruppo di piu' che bravi raccoglitori, Cita, Danijela, Dorjan, Mira, Tanja e l'instancabile Zarko, ed il team dell'oleificio Krožera, che di giorno in giorno riceveva i frutti raccolti e subito, durante i turni notturni, faceva »la spremuta« a freddo, l'olio extra vergine. Il ricavato non e' »stimolante« (12-15%), ma sono tanto di piu' le annalisi del laboratorio, che mostrano il 0,08% di acidi oleinici (l'olio extra vergine gli puo avere al massimo 0,8%).

Chi vorebbe »provare«, cio' e' comprare, questo frutto di natura puo scrivere a: franc.maleckar@guest.arnes.si ;o GSM: 00386 41 693014.
Alla salute!

nedelja, 9. november 2008

Tečaj Incontri sulla didattica speleologica (Srečanja o jamoslovni didaktiki) Barcis, od 24. do 27. junija 2004


Zadolženi za Izpostavo Dimnice DC Centra šolskih in obšolskih dejavnosti je vzbudil med udeleženci tečaja največ pozornosti s predstavitvijo spodbujanja udeležencev naravoslovnih dni s tekmovanjem v pridobljenem znanju med delovnimi skupinami

L'incaricato per la Succursale Dimnice del Centro di educazione doposcuola di Ljubljana ha destato attenzione tra i partecipanti del corso con la presentazione della sollecitazione della motivazione tra i partecipanti delle giornate naturalistiche sul carso con la gara nell'acqusizione delle conoscenze tra i gruppi di lavoro (foto: Tomaž Petek)

Uvod
Danes sem prejel 46. številko glasila Jamarske zveze Slovenije Naše jame (izšlo 2006), v katerem je na straneh 130-131 objavljeno spodnje poročilo. Ker je vsebina še aktualna, mogoče vedno bolj, saj se pri nas širi krog ljudi, ki se ukvarjajo s posredovanjem jamoslovnega znanja mladim, ker je prav »pokukati k sosedu«, kako se on ukvarja s podajanjem snovi, kako je rešil probleme..in nenazadnje, ker še niso izvedene pobude s tega srečanja, je prispevek »ponatisnjen« spodaj. Mogoče pa je dozorel čas, da bi pripravili mednarodno srečanje s to vsebino prihodnjo jesen v Rakovem Škocjanu?

Riassunto:

Oggi ho ricevuto il numero 46 del organo della Societa' speleo slovena Naše jame (pubblicato nel 2006) nel quale potete leggere sulle paggine 130-131 il rapporto scritto sotto. Il contenuto e' ancora attuale, in Slovenia si allarga il numero di persone che si occupoano con la divulgazione della carsologia tra i giovani ed e' giusto dare uno sguardo ai vicini come stanno solvendo i problemi; ed anche e' forse adesso il tempo di realizzare l'incontro internazionale sulla speleodidattica a Rakov Škocjan e forse anche per il gemmellaggio tra le grotte didattiche Dimnice e Grotta vecchia diga.

Poročilo
»Urad za didaktiko« Italijanske jamarske zveze in pordenonska speleološka zveza sta pripravila 3. nacionalni tečaj iz speleodidaktike s podnaslovom »Peneče zamisli za posredovanje speleologije«. Kot »zunanja gosta« sva prvi dan sodelovala s Tomažem Petkom iz Centra Šolskih in obšolskih dejavnosti. Pridružila se nama je Živa Tavčar, edina naša diplomantka iz jamarstva (na fakulteti za šport), pa tudi edina na seminarju s tako izobrazbo, kar je vzbudilo kar precej zanimanja.
Srečanje je bilo posvečeno kompleksnosti podajanja snovi in s tem v zvezi povezanimi miselnimi vzorci ter metodam čutne zaznave, poleg »običajne« izmenjave izkušenj. Slednje bi lahko strnil v misel, ki jo je podal vodja površinskega dela ekskurzije: »Česar se dotaknem, čutim, je moje«.
Zaradi slabega vremena je bil program spremenjen tako, da so bila dopoldan predavanja in popoldan ekskurzija. Predstavitvi udeležencev je sledilo predavanje dr. Chiare Sartori, biologinje iz videmske univerze in sodelavke pordenonskega muzeja, o kompleksnosti podajanja snovi, ki ga je začela z mislijo, da je učiti težko, naučiti se ni lahko. Ker otrok ni prazen kontejner, navežemo pri njem nova znanja tako, da modificiramo osvojeno. Z interakcijo starih z novimi pojmi ustvarimo kompleksnost oz. interdisciplinarnost, kar v prostoru pomeni osvojiti krajino. Slednja vsebuje tudi dimenzijo časa. Sledila je predstavitev didaktičnih izkušenj v kraškem parku v sadri pri Bologni.
Seminarja naj bi se udeležili slovenski predstavniki »anonimno«, pa so me le povabili, da bi predstavil naše delo. Navezal sem se na osrednjo temo, tj. interdisciplinarnost, ki lahko pride do izraza ravno na naravoslovnih dneh, še posebej na krasu. Tu lahko otroci dojamejo soodvisnost naravnih procesov s sožitjem človeka z okoljem. Še največ zanimanja je vzbudilo motiviranje udeležencev in evalvacija s tekmovanjem v reševanju nalog med delovnimi skupinami. Pravo »kolumbovo jajce« pa se jim je zdela rešitev spoznavanja jamskih živali iz vivarijev. Izvajamo ga tako, da iz njih vzamemo po en primerek v kozarec, ki potuje med obiskovalci. Za razliko od dosedanjih rešitev, ko so se »oči« gnetle ob steklu in ne videle nič, sem se odločil za to, da se žival približa očem.
Popoldan so nam gostitelji, pordenonski jamarji, predstavili svoje pedagoško delo v podzemlju v nekaj sto metrov dolgem fosilnem izviru Grotta vecchia diga. Je v steni kanjona reke Cellina. Sestavlja ga več manjših prostorov, ki jih vežejo ožji prehodi, tudi nekaj metrov visoka stopnja. V prvem je na kupu guana nekaj vivarijev, v drugem so razgaljeni fosili v matični kamnini in alohtone usedline (konglomerat) v zadnjem pa je dan poudarek manjšim sigovim tvorbam, tudi jamskemu mleku, in neotektonskim premikom. Po celi jami je napeljan kabel, na katerega v posameznih prostorih priklopijo baterijo, ki omogoči, da reflektorji poudarijo posamezne pojave. Do njenega vhoda je potrebno premagati preko 150 m višinske razlike po dokaj strmi stezi. Po predstavitvi nastanka kamnin in gora se z otroci podajajo že preko dvajset let v jamo tako, da nudijo vsakemu čelado z razsvetljavo. Za obleko, ki se umaže, poskrbijo gosti sami. V jami ni poti, večkrat se je potrebno skloniti. Delo nam je predstavil biolog Vladimiro Toniello, ki je poudaril predvsem doživljajsko vzgojo. Otroci ne prejmejo delovnih listov.
V diskusiji, na kateri je sodeloval tudi Franco Utili, vodja izobraževalne komisije pri Italijanski jamarski zvezi, so bili dani predlogi, da bi se pobratili Grotta vecchia diga in Dimnice ter, da bi slednjo vključili v evro mrežo didaktičnih jam. Prihodnje leto bi, izvedli podoben seminar, na katerem bi sodelovali lahko tudi vzhodnoevropski kolegi, v domu CŠOD v Rakovem Škocjanu.

sreda, 29. oktober 2008

CONOSCI MUGGIA



Biancospino lungo il rio Ospo / glog vzdolž Osapske reke


Luciano Comelli dalla sottosezione del C.A.I. di Muggia mi ha incluso tra le guide dell'escursione »Conosci Muggia« per gli insegnanti, alunni e genitori di due 5E classi della locale scuola. Ci siamo radunati il sabato 25 ottobre sul molo Balota (qua caricavano i blocchi d'arenaria dalla vicine cave sulle navi per la costruzione di Trieste). Dopo la presentazione del programma e le norme di sicurezza abbiamo seguito la carrareccia lungo la riva destra dei Rio Ospo fino all'autostrada. I bambini hanno scoperto che i frutti di biancospino e rosa canina sono buoni da mangiare. Seguendo la Traversata muggesana sul saliso abbiamo incominciato a salire sulla collina Castellier. Attraversando il tratto della linea ferroviaria Parenzana abbiamo raggiunto la cava Gorlato. L'ho »espolorata« durante la merenda dei bambini: le abili mani degli scalpellini sono sostituite dai macchinari; sulla parete c'e una flessura e l'anticlinale rovescita. HO PROPOSTO DI PRESERVARE QUESTO GIOIELLO GEOLOGICO.Ho presentato le strutture sulla base dello strato d'arenaria, tracce di lumache, e i resti delle piante.



Lavorazione meccanica dell'arenaria nella cava Gorlato / strojna obdelava peščenjaka v kamniolomu Gorlato


Attraverso la »cinta« dello scotano in colori autunnali abbiamo seguito il sentiero Vertikala del Club alpinistico sloveno di Trieste fino alla quercia vecchia dove abbiamo riposato. Siamo saliti sulla cima del 244 m alto Castellier (la cima piu' alta della Penisola muggesana). Il comune di Muggia sta alestendo uno parco archeologico e l'insegnante ha presentato la vita nel castelliere, fortezza protostorica. Qua abbiamo attraversato la frontiera e siamo scesi accanto al centro Sonček verso il valico di confine presso il villaggio Santa Barbara. Durante la dicesa abbiamo ammirato la veduta sul golfo di Trieste. Attraverso il villagio siamo scesi fino alla cave abbandonate con due casette per il ricovero degli operai (MERITEREBBE RINNOVARLE!!) soppra Farnei e abbiamo raggiunto la citta'.

Quanto ne so anche le scuole dalla parte sud della Penisola muggesana collaborano con i club nell'esecuzioni delle attivita doposcuola. Putroppo c'e' meno sensibilita' per l'educazione dell'amore per la natura nel comune piu' ricco tra Udine e Vladivostok. Cio' si dimostra con le »azioni socialiste« per il mantenimento dei sentieri didattici (il comune di Muggia ha incaricato la sezione del C.A.I. per la loro conservazione e stanzia 3000 Euro all'anno) e la »giungla« dalla parte slovena del Castellier.



Il parco archeologico sul Castellier; chi indovina dove passa la frontiera con la Slovenia vince un bel regalo!!! / Arheološki park na Kaštelirju; kdor ugane kot poteka meja s Slovenijo prejme lepo nagrado!!!


Ringrazio i soci del C.A.I. e gli insegnati per la fiducia e la possibilita' di aver conosciuto tante novita', che potete trovare anche su:

http://www.flickr.com/photos/franc-maleckar/sets/72157608468275953/

POZNAŠ MILJE



Luciano Comelli daje napotke pred ekskurzijo / Lucaino Comelli presenta il programma dell'escursione


Luciano Comelli iz planinske sekcije iz Milj me je vključil med vodje ekskurzije »poznaš Milje« za učitelje, učence in starše dveh 5. razredov tamkajšnje osnovne šole. Zbrali smo se v soboto 25. oktobra na pomolu Balota (tu so nalagali na ladje peščenjak iz bližnjih kamnolomov za gradnjo Trsta). Po predstavitvi programa in varnostnih zahtev smo ob desnem bregu Osapske reke sledili poti do avtoceste. Med potjo so otroci odkrili glogove in šipkove sadeže. Po planinski poti, šališu, »Traversata muggesana« smo zagrizli v pobočje Kaštelirja in preko odseka nekdanje železniške proge Porečanka dosegli kamnolom Gorlato. Medtem, ko so otroci malicali sem jo šel »raziskati«. Klesanje peščenjaka so nadomestili stroji, v čelu kamnoloma je razgaljena fleksura in polegla antiklinala pod površjem. Predlagal sem, da bi ta geološki biser zavarovali. Opozoril sem, da je moč videti odtise lazenja polžev na spodnjih ploskvah plasti, v njih pa rastlinske ostanke.



Prevrnjena antiklinala in fleksura v čelu kamnoloma Gorlato / L'anticlinale rovesciata nella parete della cava Gorlato


Med »špalirjem« jesensko obarvanega ruja smo sledili planinski poti SPDT Vertikala do starega hrasta na Ščušavcu, kjer smo si odpočili. Povzpeli smo se na vrh 244 m visokega Kaštelirja (najvišji na Miljskem polotoku), kjer ureja občinska uprava arheološki park. Učiteljica nam je predstavila življenje v gradišču, prazgodovinski utrdbi. Tu smo prečili mejo in se spustili mimo centra Sonček do mejnega prehoda pri Korošcih. Še prej smo se razgledali preko Tržaškega zaliva. Skozi vas smo se spustili do opuščenih kamnolomov z dvema hišicama (kažetama) delavcev v njih na Golinovcu in dosegli mesto na Tapi.



Skupinski posnetek pod starim hrastom na področju Ščušavec / la foto di gruppo soto la quercia


Kolikor vem tudi šole na južni polovici Miljskih hribov sodelujejo z društvi pri izvenšolskih dejavnostih. Žal je v »najbogatejši občini med Vidmom in Vladivostokom« manj posluha za vzgojo ljubezni do okolja, kar se kaže tako v »socialističnih akcijah« za ohranitev učnih poti (Miljska občina je podelila koncesijo tamkajšnjim planincem za vzdrževanje te rekreacijsko učne infrastrukture in jo podprla z nakupom ustrezne opreme in dotacijo 3000 euro/leto) kot tudi »džunglo« na Kaštelirju.

Zahvaljujem se planincem in učiteljem za zaupanje in možnost, da sem spoznal dosti novega, kar je delno moči videti tudi na:

http://www.flickr.com/photos/franc-maleckar/sets/72157608468275953/

petek, 24. oktober 2008

POTRES V DIMNICAH


Plesišče v jami Dimnice, kjer smo doživeli potres. Fotografijo je posnel Lojze Počkaj pred 40 leti, ko je še stal steber skozi katerega je potekala vodovodna napeljava


Po podatkih Urada za seizmologijo in geologijo (glej: http://www.arso.si/potresi/obvestila%20o%20potresih/potresi_arhiv.html) je bil 21. oktobra 2008 ob 10. uri globok potres (nastal 7-10 km globoko) z učinki IV. stopnje po evropski potresni lestvici z žariščem sedem kilometrov severozahodno od Pivke.

V tem času sem bil s skupino gostov iz ZDA v Dimnicah. Za kratek čas je zamolklo zabobnelo (podobno streljanju na Počku, kot opisuje Tinka Keber v Primorskih novicah 22.10., str. 32) in streslo se je betonsko plesišče na katerem smo stali. Slišali smo, da se je zvalil kamen po stopnišču Velikih Dimnic.

Goste sem pomiril, da smo na varnem, kar sem utemeljil z izkušnjami iz Minirane jame v črnotiškem kamnolomu (vhod je bil odkrit pri odkopavanju v dnu druge terase in v jami ni bilo nobenih posledic tresljajev zaradi miniranj nad in ob njej, razen polomljenih konic stalaktitov) in Pološke jame, kjer smo bili kmalu po potresu, pa ni bilo opaziti nobenih sprememb, ter izkušnjami jamarjev v kaninskih breznih med potresom pred 32 leti.

Jože Žumer poroča v 38. številki revije Naše jame, da je doživel leta 1995 s skupino otrok potres ob vodovodnem zajetju v Dimnicah. Zaznali so majanje sten in tal, pljuskanje potoka in sunek zraka. Nikjer ni opazil posledic.

Pot smo nadaljevali do Marmitne dvorane. Ob poti je bilo vse »kot vedno«.

torek, 21. oktober 2008

LUKA ODPRLA VRATA ALI »NEKDO MORA NASTRADATI«



sl. 1 - Koper iz zraka pred 2. svetovno vojno iz Attraverso l'Italia - Venezia Giulia e Friuli, vol. 21, Touring club Italiano, Milano, 1955


Prvo nedeljo v oktobru sem se udeležil avtobusnega vodenega ogleda po koprskem pristanišču v okviru prireditve odprtih vrat. Kot je rekla vodička je namenjen predvsem okoliškim prebivalcem, da bi spoznali, kako ne-onesnažuje 4000 glava »tovarna brez dimnika«, kot je Luko poimenoval eden njenih vidnih predstavnikov.
Pred 51 leti ustanovljeno podjetje Pristanišča Koper se je po izgradnji kilometrskega nasipa do izliva Rižane (glej slika 1 – Koper pred 2. svetovno vojno; v krogu Frančiškanski samostan – še pred nekaj leti zapor) razprostrlo, z nasipavanjem morja in solin z usedlinami pridobljenimi med poglabljanjem morja (na 2. pomolu globina 18 m), na sedanjih na 30.000 kv.m, tj. 3 x več od mesta. Prvi bazen je namenjen potnikom, generalnemu tovoru, sadju in kontejnerjem, ki jih pripeljejo ladje po urniku. Me prelivom iz Škocjanskega zatoka in sedanjo strugo Rižane, pa tudi na 2. pomolu, je terminal za les, ki se tu suši. Na ustju Rižane je našla svoje mesto vojna ladja Ankaran, dlje proti koncu pomolov pa se pretovarjajo naftni derivati, s čimer pa Luka ne upravlja. V skladiščih na 2. pomolu je prostora za 60.000 t žita. Slednje privablja golobe, ki naredijo škode za nekaj ton/dan. Pred tem se branijo z avtomatskimi vrati, po navedbi vodičke, kdo zna povedati o tem, kako jim po hranjenju s sojo dajo piti vodo, da jim raznese želodce.
Zapeljali smo se okoli deponije rude in premoga, ki so jo, po besedah cicerone, zaradi nejevolje krajanov (torej ne okoljevarstvenih norm!!) obdali z 11 visoko pločevinasto ograjo. To in 300 špric vode (kam izgine ta »pobarvana« voda?) naj bi bilo dovolj, da kaže tamkajšnja merilna naprava na »zdravo okolje«. K temu pripomorejo tudi oljčni nasad, lani so pobrali 500 kg oljk.



Izliv Rižane v morje, na levi bojna ladja Ankaran; ali nebi mogli ta kanal razširiti in poglobiti, ter bi tako pridobili potrebno operativno obalo z manjšimi stroški in ekološko škodo, kot je postavitev 3. pomola?


Obrazloženo nam je bilo, da so zasuli eno od dveh tanatocenoz v Sredozemlju za črno parkirišča avtomobilov, ker »drugače niso mogli«, saj jim je zmanjkalo prostora (če bi ladjo zavrnili, bi se nikoli več ne vrnila in bi bili brez dohodka, torej, karkoli narediti, tudi protizakonito, »samo da je biznis«). Dodatno upravičenost kršitve zakanodaje potrjuje navedba vodje izleta, da je školjčna sipina itak rezultat, citiram: »…GROBEGA POSEGA ČLOVEKA V PROSTOR!!«

Za konec smo se zapeljali še preko parkirišča za 50.000 avtomobilov (20.000 jih je v garažni hiši) mimo eko parka, kjer naj bi zrasla termična obdelava odpadkov, ki ne bo sežigalnica. Ker ne bo tudi kurilnica, bo torej krematorij? Slednja je še edina sopomenka za tako napravo, ki je ostala.

Ekskurzijo je slikovito zaključila naša vodička: NEKDO MORA NASTRADATI.

Kaj reči za sklepne misli te hvalevredne pobude:
-da stisne človeka nekam, če pomisli, da sliši 30.000 obiskovalcev letno podložnost kapitalistom, ki jim je dovoljeno vse, da si redijo svoje »tošlne«, TUDI NA RAČUN ZDRAVJA ISTRANOV, in,



Temno rdeči prah se ne useda samo na avtomobile ampak tudi v pljuča otrok z Miljskega polotoka v ozadju...važno, da je biznis


-da domnevajo, da smo OBISKOVALCI BEDAKI…če zanemarimo, da obstajajo tudi okolju prijaznejši načini pretovora razsutih tovorov (seveda so dobički manjši) in, da obiskovalci s kontinenta ne morejo opaziti pordečenega perila, ko ga Ankarančani dajo sušiti, vidijo pa na tisoče ENOTNO, TEMNO(BORDO)RDEČE »POBARVANIH« AVTOMOBILOV…kaj tega prahu, ki se je prilepil nanje, nima tudi vodička v pljučih? Kaj avtomobilov ob trasi turističnega avtobusa niso mogli pred obiskom oprati?

Še bolj »smešna« je varnostna samozaverovanost, kar ne dokazujejo samo vodičkino pojasnilo, da je bilo v 18 letih samo 5 poskusov kraj avtomobilov, predvsem pa vaja (v stilu otroške igre kavbojcev in indijancev) v kateri so bili dan prej uspešno »onesposobljeni teroristi, ki so prišli ugrabiti-razstreliti avto« (več na http://www.slovensko-morje.net/index.php?page=news&view_news=8683).

Če zanemarim težave z robotom, bi se bilo za vprašati vsaj:
(1) kje je bila vsa ta varnostna mašinerija, ko sta se dva »eko-terorista« gibala med cisternami z nevarnimi kemikalijami in nemoteno, s čolnom, zapustila »prizorišče« (glej: http://www.slovensko-morje.net/index.php?page=news&view_news=6794. 26.09.2007),
(2) kaj bodo lahko naredile varnostne in reševalne enote, ko bodo teroristi ustrelili v 280.000 ton kerozina (glej http://franci-maleckar.blogspot.com/2008/08/uplinjvalci-v-trakem-zalivu-ali-kako.html), ki je na koncu 2 pomola, ko bo kilometer vstran privezana ladja s 1200 ameriškimi turisti? Ne pozabimo, da je "ground zero" naredilo samo 20 t kerozina!
Sigurno ne bo nastradal ta, ki je vse to zakuhal.

sobota, 27. september 2008

L'ESCURSIONE NELLE GROTTE DEL JAMSKI ZALIV, »IL GOLFO DELLE GROTTE«, SUL POLJE DI CERKNICA



Con gli amici della sezione CAI di Muggia andiamo una volta all'anno nei sotterranei carsici. Cosi' siamo stati gia' nelle Osapska, Martinska e Sveta jama, Dimnice, le grotte di Zelše e Mačkovica…Piu' volte pianificavamo di entrare nell'inghiottitoio Karlovice sul polje di Cerknica, e sepre ci ha respinto l'acqua alta. Anche quest'anno e' stato cosi', solo che abbiamo preparato il »piano B«, di scendere nelle vicine grotte con le entrate piu' alte.

Con il paesano Jože ci siamo incontrati l'ultima domenico di giunio di quest'anno presso il museo nel villaggio Dolenje Jezero. E' stato chiuso a causa della festa del patrono del villaggio, percio' abbiamo visitao solo la chiesa di s. Pietro con il campanile inclinato, il soffitto in legno con il disegno della s. Norburga in vestiti tradizionali della regione Dolenjska (Carniola interna) della meta' del 18 secolo ed un lampadario in vetro prodotto nelle vicine montagne Javorniki.

Passando accanto all'inghiottitoio allagato Rešeta abbiamo aggirato il polje da sud. Ci siamo fermati al belvedere per fotografare le entrate nelle grotte della parte ovest del polje chiamata Jamski zaliv (golfo delle grotte). Ci hanno incuriositi i cerchi »sovranaturali« sul prato, che si formano in simbiozi tra le micete e le piante, come ha spiegalo l'archeologo Matej Župančič.

Per incominciare siamo scesi fino all'inghiottitoio Velike Karlovice, per »verificare« le acque alte. Dei oltre 8 chilometri di gallerie abbiamo potuto vedere solo la parte d'entrata dietro la diga con i resti delle alluvioni sulle pareti e i pesci nel fiume ed una piccola parte del labirinto dove abbiamo notato che le lumache sulle pareti segnano il livello dell'acqua alta.



Abbiamo seguito l'orlo del polje fino alla sala d'entrata della grotta Velika Skednenca nella quale si rifugiavo le vacche dalle zanzare durante la pastura e passando oltre l'entrata dell'inghiottitoio Mala Karlovica siamo saliti alla 436 m lunga e 42 m proffonda Svinjska jama. Attraveso la galleria d'entrata stretta siamo scesi nella sala Kebe con le cannule stalattiti al soffitto. Solo alcuni siamo scesi nella sala Putick con il suolo in argilla e abbiamo raggiunto il fiume con la nebbia soppra l'acqua calda.
Il filmino lo trovate su: http://video.google.it/videoplay?docid=3386945288143840855



Dopo la merenda abbiamo ripreso le forze per pressarsi attraverso l'entrata della 105 m lunga e 19 m proffonda Jama pod cesto. Ci hanno accolto numerosi ragni ricoperti dalla muffa sulle pareti dalle quali spuntano i fossili. Quasi tutti ci siamo sforzati a passare la strettoia in una sala piu' ampia con le concrezioni calcitiche corrose soppra l'argilla sul suolo.

Qualche foto su: http://www.flickr.com/photos/franc-maleckar/sets/72157607156532158/

Non abbiamo mancato alla tradizione di finire l'escursione nell'osteria..l'anno prossimo le grotte del polje di Planina

petek, 26. september 2008

EKSKURZIJA V PODZEMLJE JAMSKEGA ZALIVA



Sv. Norburga z edino upodobitvijo notranjske narodne noše iz sredine 17. stoletja


S prijatelji iz planinske sekcije v Miljah se enkrat letno odpravimo v kraško podzemlje. Tako smo bili v Osapski in Martinski ter Sveti jami, Dimnicah, Zelških jamah, Mačkovici…. Večkrat smo se napravljali v ponor Karlovice na Cerkniškem polju, pa nas je vedno odvrnila visoka voda. Tudi letos je bilo tako, vendar smo pripravili tudi rezervni »plan B«, da se podamo v bližnje jame z višjimi vhodi.

Z domačinom Jožetom smo se srečali zadnjo junijsko nedeljo letos pri muzeju v Dolenjem Jezeru. Zaradi praznovanja vaškega zavetnika sv. Petra smo si ogledali le njegovo cerkev z nagnjenim zvonikom, kasetiranim stropom s podobo sv. Norburge v notranjski narodni noši iz srede 17. stoletja in lestencem iz javorniških glažut.

Mimo poplavljenih Rešet smo se zapeljali okoli polja po južni strani in z razgledišča pogledali proti Jamski zaliv z vhodi v podzemlje. Pozornost so pritegnili »izvenzemeljski« krogi na travniku, "mikoriza", sožitje med glivami in koreninami posameznih vrst rastlin, kot je pojasnil Matej Župančič.



Vhod v Veliko Karlovico v katero ponira Stržen


Najprej smo se spustili do Velike Karlovice, da bi se »prepričali«, da je voda previsoka za ogled. Od 8057 m dolgih rovov smo si lahko ogledali le vhodni del za jezom z ostanki poplav na stenah in ribami v reki ter del mrežastega labirinta, kjer so našo pozornost pritegnili polžje hišice, ki nakazujejo višino poplav.

Sledili smo robu polja do vhodne dvorane Velike Skednence v katero so se zatekale med pašo krave pred komarji in nadaljevali mimo vhoda v Malo Kralovico ter se povzpeli do 436 m dolge in 42 m globoke Svinjske jame. Skozi ozke vhodne dele smo se spustili v podorno Kebetovo dvorano s špagetki na stropu. Le nekaj se nas je sestopilo še do Putickove dvorane z ilovnatimi tlemi v kateri smo dosegli podzemni tok z meglico nad toplo vodo.
Posnetek na: http://video.google.it/videoplay?docid=3386945288143840855

Po malici smo se z novimi močmi stlačili skozi vhod 105 m dolge in 19 m globoke Jame pod cesto. Številni pajki prekriti s plesnijo so nas »sprejeli« na stenah vhodnega rova iz katerih molijo fosili. Skoraj vsi smo se potrudili splaziti se skozi ožino v večji prostor s korodiranimi kapniškimi tvorbami nad ilovnatimi tlemi.

Nekaj slik na: http://www.flickr.com/photos/franc-maleckar/sets/72157607156532158/

Ekskurzijo smo zaključili v gostilni..prihodnje leto pa v jame Planinskega polja

petek, 19. september 2008

BRAVO KLOKAČOVNIK!!

V nadaljevanju je del vsebine listka, ki ga bodo dobili danes nekateri Izolani v svojih poštnih predalih:

16.

ZELENA KOALICIJA:

ZELENA STRANKA IN ZELENI PROGRES

Za kakovost vašega življenja
-*-*-
BRAVO KLOKAČOVNIK!!
PO ITALIJANSKIH URADNIH PODATKIH SO DOSLEJ IZ SLOVENIJE PRISPELI DO NJIHOVEGA OKOLJSKEGA MINISTRSTVA URADNA PROTESTA PROTI PLINSKIM TERMINALOM V TRŽAŠKEM ZALIVU IZ KRAJEVNE SKUPNOSTI ANKARAN (SESTAVIL FRANC MALEČKAR) IN IZ OBČINE IZOLA ( VEČ NA: http://franci-maleckar.blogspot.com/). HVALA IZOLSKI OBČINSKI UPRAVI, KI JE ODREAGIRALA, MEDTEM, KO SO DRUGI DELALI S FIGO V ŽEPU!

NE OBLJUBLJAM LUNE,
DAJEM ZEMLJO

NEKAJ POUDARKOV IZ PROJEKTA SONARAVNEGA RAZVOJA ZA DVIG KAKOVOSTI ŽIVLJENJA NA OBMOČJU IZOLSKE OBČINE:

* INFRASTRUKTURA: NI RAZVOJA, NE TURIZMA NE OBRTNIH OBRATOV, PO CESTAH, KI SO BILE NAREJENE V ČASU MUŠ IN BREZ KANALIZACIJE; S POMOČJO EVROPSKIH SREDSTEV ZA RAZVOJ PODEŽELJA NOVO CESTNO POVEZAVO V SMERI IZOLA-DRAGONJA IN ŠARED –LUCIJA; MAJHNE, BIOLOŠKE ČISTILNE NAPRAVE PO ZASELKIH, KI SO POCENI IN JIH JE LAHKO VZDRŽEVATI;
* OHRANITI DOLINO PIVOL; UMAKNITI IZ NJE RAKAVO ARTERIJO IN VRNITI LJUDEM DOSTOJANSTVO; IZHOD TUNELA PRI RUDI, KJER SE NAVEŽA NA OBSTOJEČE KRIŽIŠČE;
* TURIZEM Z VELIKO DODANO VREDNOSTJO (IN NE APARTMAJI) IN PODALJŠANJE SEZONE PREKO CELEGA LETA (NPR. S POMOČJO EU SREDSTEV UVEDEN MUSEUM-PAS, VKLJUČUJE REX-PARENZANO-RIMSKO VILO IN BODOČI RIBIŠKI MUZEJ Z UČNO-REKREACIJSKIMI LADJAMI); OBNOVA TERMALNEGA TURIZMA;
* ŠTUDENTSKI DOM NA IZOLSKO RAVNICO, SAJ JE GRADNJA V KOPRU PREDRAGA; ŠTUDENTI POMENIJO ŽIVAHNOST, KULTURO..PREKO LETA
*POTNIŠKI TERMINAL IZ KOPRA (600 M OD DEPONIJE KEROZINA!) V IZOLO, V CONI SEDANJE LADJEDELNICE

Za Kakovost Našega Življenja
V Zeleni koaliciji se na področju varovanja naravnega in človekovega okolja zavzemamo zlasti ZA:
*vzpodbudno oz. zeleno davčno politiko, ki bo omogočala nakup energetsko varčnih in okolju prijaznih strojev in naprav ter vozil (cilj je vsaj 30% kombiniranih vozil od vseh osebnih vozil v Sloveniji do konca leta 2020),
*subvencioniranje izgradnje okolju prijaznih objektov (zasebnih in poslovnih), finančni vir za tovrstno subvencioniranje so lahko okoljske takse,
*postavitev novih gradbeno tehničnih standardov pri novogradnjah in adaptacijah npr. zajemanje meteorne vode za tehnološke potrebe, na viharne vetrove odpornejše strehe ipd.,
*ozaveščanje javnosti in kapitala o racionalni rabi razpoložljive energije in stimuliranje zmanjšanja njene porabe (davčne olajšave, subvencije);.
*varovanje slovenske obale (za slovensko morje brez plinskih terminalov, zaščita izliva reke Rižane v morje).
*zmanjšanje odpadkov (do 2012 za 30 %): načrtno zbiranje strateških odpadnih surovin (plastika = nafta = prihranek) in njihovo recikliranje,
*ekstenzivno kmetijstvo (zvišanje deleža eko-kmetij do 2012 za 25 %); Slovenijo brez GSO-ja; razvoj eko turizma (podeželje)
*boj proti podnebnim spremembam: zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov in zvišanje rabe alternativnih virov energije (sončna, geotermalna, biomasa)
--------
MI SCUSO AI CONCITADINI DELLA COMMUNITA' ITALIANA PER NON AVERE PREPARATO IL DEPLINAT IN LINGUA ITALIANA. SE AVREI PIU' SOLDI…MI BATTERO PER L'INDIPENDENZA ECONOMICA DELLA COMMUNITA' ITALIANA, CHE DA ANCHE L'AUTONOMIA E SVILUPPO!

ponedeljek, 15. september 2008

TGE IL NERONE DI KOPER-CAPODISTRIA?


L'autore di questo rapporto, ripreso dalla TV

Durante la mattinata di venerdi 12 settembre 2008 sono stato invitato alla ripresa della trasmissione sui rigassificatori nel golfo triestino, che si e' svolta sulla TV Slovenia la sera stessa, e si puo vederla su: http://www.rtvslo.si/modload.php?&c_mod=rplayer

Purtroppo non ho chiesto sulla durata della trasmissione e non mi sono preparato per dare il »concentrato« delle informazioni. Non riguardante a questo mi conforta di avere ricevuto i SMS di sostegno, come:..avete argomentato molto bene. Vi sostengo in tutto! Tenete duro!

Alcuni accenti dalla trasmissione:
- il rappresentante del governo, laureato specialista Marko Starman, ha garantito »assolutamente«, che il rigassificatore a Koper-Capodistria non ci sara' perche' non ci sono le basi nei piani dello sviluppo.

L'ASSOLUTO NO AL RIGASSIFICATORE A KOPER-CAPODISTRIA ha dichiarato il rappresentante del governo; fa clic sul triangolo per la visione del filmato

-nei colloqui romani tra i governi di Slovenia e Italia, al 8 settembre 2008, la segretaria di stato italiano per l'ambiente ha insistito sui rigassificatori nella parte italiana del golfo triestino, l'uncico conforto ha dato il ministro degli affari esteri dicendo, che niente sara' fatto senza l'approvazione della Slovenia.

-al rappresentante dell'investitore nel rigassificatore a Koper-Capodistria, la societa' tedesca TGE, sig. Uroš Prosen, ho mostrato la fotografia con marcata la distanza del centro di Capodistria dal deposito delle sostanze chimiche tossiche nel porto di 650 m e dal deposito di cherosene che si trova a 1250 m e l'ho avvertito sulla direttiva Seveso. Ha detto che la conosce, e che il loro impianto non sara' incluso nell'efetto »domino« d'un eventuale disatro o d'un atacco teroristico (esempio Al-Khaida a madrid nel 2003). Ossia: dalle rovine della citta' e dei dintorni spiccherebbe la nave di trasporto del gas alta 50 m e le cisterne di gas!

IL RIGASSIFICATORE NON FAREBBE PARTE DELL'EFETTO DOMINO, dichiara la TGE, per vedere il filmato fa clic sul triangolo

Se questo sarebbe vero, perche' negli Stati uniti non permettono tali costruzioni a meno di 50 miglia dalle citta', perche' sono acompagnate le navi di trasporto del gas con le navi militari in asetto militare dalle acque internazionali fino ai porti, anche prima del 9-11, perche e' sucessa la disgrazia qualche anno fa in Algeria?

Che cosa in avanti?
Si potrebbe dedurre che l'investitore e' indirizzato a cominciare ad esercitare le marmotte di avvolgere le ciocolate nei reparti previsti? Uscendo dallo studio e' »scappato« al sig. Prosen..ma con il sig. Starman non abbiamo parlato cosi'!

TGE KOPRSKI NERON?


foto avtorja tega poročila med snemanjem oddaje; posneto s TV

V petek, 12. septembra 2008 sem bil sredi dopoldneva povabljen na večerno snemanje »oddaje o plinskih terminalih« na TV Slovenija, ki je na: http://www.rtvslo.si/modload.php?&c_mod=rplayer

Žal nisem vprašal koliko dolga bo, da bi se mogel pripraviti na podajanje »koncentrata« informacij, kljub temu (pa ne zaradi »dobra ruba se sama hvali«) sem dobil SMS-ja:
* …Zelo dobro ste argumentirali. V celoti Vas podpiram! Vztrajajte!
* …odlicno si zagovarjal ne terminali.

Oz. ustno: ..dobro si se držal..

Nekaj vtisov in poudarkov iz oddaje:
-predstavnik države, mag. Marko Starman je zagotovil, da v Kopru ABSOLUTNO ne bo uplinjevalca, ker za to ni podlage v prostorskih aktih, ne glede na tehnologijo pretovora plina.


ABSOLUTNI "NE" TERMINALU V KOPRU, je izjavil predstavnik države; za predvajanje klikni na trikotnik levo spodaj

-na rimskih pogovorih 8. 9. je italijanska okoljska ministrica vztrajala na terminalih v italija nskem delu Tržaškega zaliva, v tolažbo je izjava njihovega zunanjega ministra, da ne bodo ukrepali brez soglasja naše države;

-predstavniku vložnika, nemškega podjetja TGE Gas Engineering, g. Uroš Prosenu, sem pokazal fotografijo z oznakami, da se 650 m od mestnega jedra nahajajo cisterne z nevarnimi kemikalijami, še enkrat dlje pa s kerozinom in ga opozoril na direktivo Seveso. Rekel je, da jo pozna, da pa je njihov poseg ne bo vključen v »domine«, če bi se zgodila nesreča ali teroristični napad (npr. Al-Khaida v Madridu) na sosednje naprave, ali drugače, IZ RUŠEVIN MESTA IN PRIMESTJA BI MOLEL 50 M VISOK TANKER POLN PLINA in plinske cisterne!


PREDSTAVNIK TGE:domino efekta v Kopru ne bo; za predvajanje klikni trikotnik levo spodaj

Če je to res, zakaj v ZDA ne dovolijo postavitev podobnih naprav bliže od 50 milj od naselij, zakaj spremljajo vojne ladje v bojni pripravljenosti plinske tankerje od mednarodnih voda, tudi pred 11. septembrom, zakaj se je pred nekaj leti zgodila nesreča v Alžiriji (na srečo je veter oblak, ki je eksplodiral, odgnal proč od mesta)!

Kaj naprej?
Torej bi lahko vložnik lahko začel trenirati svizce, da mu zavijajo čokolade v obratih na mestu predvidenega posega? G. Prosenu je na poti iz studia »ušlo«…s Starmanom se nismo tako pogovarjali!

sobota, 6. september 2008

23. med 191 občinami ZA in PROTI občini Ankaran - Hrvatini


Miljski hribi, med Koprom in Trstom, levo spodaj, iz letala; posnel 8. avgusta 2008

Uvod…
…v prizadevanja za občino na slovenskem delu Miljskih hribov ima korenine v geografski legi (edino nepozidano južno pobočje v naši državi s pogledom na morje) in kolonialnem odnosu občinske oblasti (razprodati posest, porabiti nadomestilo za stavbno zemljišče…). S poturicami (glej: http://www.slovensko-morje.net/?page=news&view_news=3502), dokumentiranim ponarejanjem podatkov in javnimi ter zasebnimi ustrahovanji na več nivojih, je uspelo ohraniti to območje v okviru Velikega Kopra. Po zadnjih prizadevanjih za osamosvojitev, se je stanje poslabšalo (glej: Izkoriščeni in zavrženi. Primorske novice. 2006, let.60, št. 216, str. 12), nadaljuje se siromašenje življenjskega standarda (ni obrtne cone, ostali brez mesnice in bencinskega servisa; v najbogatejši občini med Vidmom in Vladivostokom je bilo potrebno žicati občane za nakup pogrebne opreme..), razprodaja posesti za gradbeni lobi za tisto vrsto turizma, ki ima najmanj dodane vrednosti, še en poskus za odvzem izvirnega prihodka občanov na Miljskih hribih od podjetja Luka, da namenov za 3. pomol in deponijo odpadkov ne omenjam..ja, je bila dograjena šola (zakaj ne iz šolskega tolarja, kar bi plačala država, tako smo morali občani..so lokalni gradbeni protežeji tako vplivni?), in razširjena dva cestna ovinka (kam je šel denar EU za to piše spodaj), tako, da še vedno pridemo v Hrvatine »na poskok« preko pokrova jaška kanalizacije…še vedno je in bo, če ne vzamemo usode v svoje roke, imel Ankaran manj opreme kot Osp…tam je vsaj pokopališče, kulturni in gasilski dom…

Da so te navedbe utemeljene je razvidno iz spodnjega prispevka v Glasu Hrvatinov objavljenem decembra 2001…se bomo pustil še enkrat pripeljati okoli?…kandidat SDS za parlament iz našega okrožja računa na to.


Miljski hribi iz Tinjana

Ker je občina tista skupnost, v kateri lahko državljani najbolj neposredno uveljavljamo interese, ki izhajajo iz potreb našega bivalnega okolja. Ker "zakoličenje" meje pomeni tudi relativno dolgo časovno trajanje, take odločitve vplivajo tudi na življenje naših otrok. Zato se mi zdi prav, da ob taki odločitvi damo "na vago" kar največ morebitnih dobrih in slabih strani, pogledamo na dosedanje "izkušnje" pri nas in drugod, razmislimo o perspektivi odločitve…Kot krajan, občinski svetnik, član sveta KS Hrvatini, sem si, prej preden sem se odločil za eno od možnosti, tj. ali ostanek Miljskih hribov v okviru občine Koper ali samostojna občina, dal v "razpredelnico" razloge za in proti, da bi lažje razumel:
Mogoče je bila modra "previdnost" pred novo lokalno samoupravo, ko se je večina občanov, tako ali drugače, odločila ostati v koprski občini. Izkušnje drugod so pokazale, da manjše občine hitreje napredujejo in, da po vsem tem obdobju nobena ne želi združitve v prejšnjo večjo; še več, porajajo se nove. V novogoriški občini so izračunali, da bi bili letno ob skoraj milijardo tolarjev državnega denarja, če bi ostali v prejšnjih okvirih; izdelali so oceno, da območje koprske občine zaradi tega, ker ni razdeljeno na več manjših skupnosti izgubi letno 2 milijardi tolarjev! To je skoraj 30% proračuna!
Zagovorniki velike občine bodo rekli, da je to "blagostanje" kratkotrajno, da se bodo zakoni spremenili,… to verjetno ni sporno, kot tudi ni sporno, da "vržejo skozi okno" letno sredstev za skoraj tretjino proračuna, obenem pa jamrajo, da ni denarja za šole, z denarjem izgubljenim v enem letu bi dobili brezplačno kanalizacijo na Miljskih hribih…, tudi ni sporno, da nihče ne more preprečiti združitve v večje občine, če bi se naknadno izkazalo, da je tako bolje.
Finančni pokazalci kažejo, da bi bila občina Ankaran-Hrvatini po finančni uspešnosti 23. med 191 občinami v državi, saj bi imela nekaj 100 milijonov tolarjev letnega presežka nad izračunano primerno porabo, kar pomeni, da bi bila samozadostna, kot kaže, izračun, ki je bil narejen na zahtevo zbora krajanov KS Hrvatini 9.9.1999 in s katerim se je strinjalo ministrstvo za lokalno samoupravo. To nakazuje tudi na uspešnost tega prostora, tudi ob morebitni spremembi zakonodaje, s katero "grozijo" zagovorniki "velikega Kopra". "Bosa" so tudi opozorila uglednega občana, da bi delavci s tega območja izgubili zaposlitev v Luki, saj je dobršen del območja tega podjetja ravno na področju KS Ankaran. Bolj verjetna je bojazen, da bi prebivalci zahtevali ekološko sanacijo in rento.
Zbor krajanov KS Hrvatini leta 1999 ni zavrnil pobude sveta KS za izločitev Miljskih hribov v novo občino, zahteval je le podrobnejšo finančno obrazložitev, ki je navedena v prejšnji točki. Zbor krajanov KS Ankaran je zavrnil tako pobudo. Če pa zanemarimo, da je bilo to preglasovano samo s 7 glasovi, brez poprejšnjega preverjanja sklepčnosti in, da fotografija kaže, da upokojeni delavec državnega organa drži v zrak obe roki, bi ne bilo prav, da ne rečem, bi bil "kriminal", zamolčati krajanom Ankarana, da bi lahko bolj uspešno in neposredno uveljavljali interese, ki izhajajo iz potreb našega bivalnega okolja, čemur je lokalna samouprava namenjena, in čemur pritrjuje polovica članov sveta KS Ankaran. Zagovorniki "velikega Kopra" so obljubljali večje pristojnosti krajevnim skupnostim in zatem še odvzeli možnost odločanja o vodstvu slednjih. Opozarjali so na poplavo uradnikov, ki jih bo potrebno vzdrževati, zamolčali so, da jih je sedaj, kljub zmanjšanim pristojnostim občin, zaposlenih preko 100, in, da primerljive občine Miljskim hribom imajo 6-7 zaposlenih. Že sedaj sta dve tajnici KS. V svojem kraju bi lahko imeli izpostavo upravne enote.

Edina cerkev posvečena sv. Kolombanu v Istri je ruševina na parceli, ki jo je občina prodala privatniku

Ko govorimo o perspektivi tega območja je očitno nadaljnje siromašenje. Letos se ne bo "vrnila" niti polovica sredstev, ki jo država "odstopi" iz dohodnine, kaj šele denar iz prodaje zemljišč, takse,…do leta 2004 ni predviden niti tolar za kanalizacijo in to kljub pripravljenosti krajanov k sofinansiranju, odmika se dokončanje ankaranske šole in to kljub temu, da bi lahko izkoristili državni "šolski tolar" in bo breme prevrženo na občane, katerih otroci na Miljskih hribih nimajo niti standarda, tudi iz njihovih sredstev se mestni šoli omogoča nadstandard. Ankaran bo še vedno največje naselje v Slovenski Istri brez kulturnega objekta, prostora za mlade,..Evropski denar za cesto je bil "prekanaliziran" v Pretorsko palačo, obstoječi projekt za cesto je zožen za meter in to kljub dvema mejnima prehodoma in vse večjem prometu. Za vsaka, tudi minimalna sredstva za izboljšanje bivalnih pogojev, celo življenjske varnosti, je potrebno moledovati, ko pridejo pa ni toliko kot zagotavljano,.. omenim samo "kalvarijo" krajanov za razsvetljavo v Kolombanu, za razširitev pokopališča, da o mreži pri igrišču in saniranju "občinskega" divjega odlagališča, pa avtobusih, ne govorim…

Obenem se občinski upravni organi obnašajo do Miljskih hribov kot do kolonije, ko je potrebno upoštevati našo skrb za okolje, omenimo samo "desetletno" vojno proti kamnolomom, vse od neštetih zborov krajanov do ustavnega sodišča, pa krajanov Božičev proti tranzitni cesti skozi kraj, za kar so bili celo upravni organi pripravljeni "prilagoditi" akte, da o razprodaji kmetijskih zemljišč v Kolombanu ali "napakam" pri izdelavi lokacijske dokumentacije za potrebe gradbenega lobija v Fajtih ne govorim…
Če povzamem, ko dopuščamo, da drugi ravnajo z našimi sredstvi, nas druga območja "prehitevajo po levi in desni" in tudi v bodočnosti ni boljših izgledov. Zakaj bi to dovolili, če imamo znanje in zakonske osnove, da stanje spremenimo, ohranimo podeželsko okolje kot osnovo za sonaravno bivanje, kmetijstvo, turizem, cone male industrije in obrti,…in to z našim denarjem in sredstvi rent in taks (npr. Luka), ki jih sicer nikoli nebi "videli", in tako omogočimo mirnejšo prihodnost otrokom…prepričan sem, da s skupnimi močmi zmoremo.

četrtek, 4. september 2008

V RAKOVEM ŠKOCJANU LISTI' / »LEAFING« IN RAKOV ŠKOCJAN


reka Rak; posnel 3. septembra 2008

Imam to življenjsko srečo, da že več let vodim naravoslovne dneve za šolarje v kraški dolini Rakov Škocjan med Cerkniškim in Planinskim poljem. Še vedno me vsako jutro spust v to oazo miru napolni z radostjo, me odtrga od posvetnih skrbi in z veseljem dajem otrokom ljubezen do narave, za katero je pogoj njeno poznavanje, spoštovanje sožitja prednikov, da bi jo lahko ohranili.
Vsak dan, v vsakem letnem času je drugačna…pomlad se prične z belo preprogo zvončkov pod golimi krošnjami, nadaljuje se s presevanjem sonca skozi krošnje, odsevom valov na stene udornice, v dežju se zatekamo v podzemlje, se čudimo moči vode in se ji izogibamo po višjih poteh, skoraj preosladna je romantika žuborenja in podrtih debel v strugi, ob suši se podajamo pod Velikim naravnim mostom po velikih prodnikih v strugi obdanih z mehko temnozeleno preprogo iz mahu v Tkalco jamo…na jesen se gozd obarva in veter sproži listenje..če padanju snežink rečeno sneženje, bi padanju listov rekli…(pripet včerajšnji posnetek)
(glej tudi: http://picasaweb.google.com/franci.maleckar/Rakov_Skocjan_listenje_leafing#)

»LEAFING« IN RAKOV ŠKOCJAN

vhod v Tkalco jamo; posnel 7. maja 2008

I have the fortune to guide for some years the natural-historical days for pupils in the karst valley Rakov Škocjan among karst poljes of Cerknica and Planina. The descent into these oases of peace fills me with joy still now every morning, takes me away from ordinary stresses and I'm giving to the children the respect for the nature on the basis of understanding it.
The valley it's different each day, each season..the spring begins with white carpet of snowdrops under the naked tres, continues with the reflect of the waves on the collapse doline wall, we admire the strenght of the water and we avoid it on the highier paths, almost too much romantic are the trees lying in the river bed, on the drought we walk on thick, darkgreen moss carpet on the river bed under the Big natural bridge towards the ponor Tkalca jama..on autunn the forest it's coulored and the wind causes »leafing«..if we say to the snow-flakes falling snowing, we can say to the leafs dropping…(attached yesterday event)

kratek (17'') posnetek "listenja"; za predvajanje klikni na trikotnik levo spodaj in počakaj, da se naloži; posnel 3. septembra 2008

sobota, 30. avgust 2008

GROTTENARBEITER JANKO



V ponedeljek in torek popoldan in zvecer bo v Škocjanskih jamah sneman promo za igrani film o sledenju podzemne Reke, kakor so to počeli prvi raziskovalci koncem 19. stoletja, delo primerljivo s spustom na Luno...predstavljajte kakšna "j...a" so imeli v ogromnem podzemnem kanjonu, v času, ko so jame še naseljevali hudiči in zmaji, z baklo, bučanjem reke v temi, lesenim čolnom, lesenimi lestvicami, zabijati kline za jeklenice sede na količku nekje v temi, kjer vidiš samo temo gor, levo, dol, kjer buči reka in ne veš kam, do kod...je prav tem korajžnim domačinom dati tak spomenik..
Kolikkor mi je bilo povedano, ga bo posnela italijanska RAI pod režijo jamarja Tulia Bernabeia iz Rima. V filmu bova sodelovla z Jankom Brajnikom, on kot grottenarbeiter, domačin-jamski delavec, in jaz kor raziskovalec. Danes sva v Trstu preizkusila kostume. Več, ko se bo dogajalo...


Ok, o tem, da bi to lahko naredili sami, ne bom rekel nič, ker nima smisla..pa da nebi kdo jamral o kakšnem iridentizmu..saj jim puščamo prosto pot, ki z našo defenzivo, desno oblastjo v Italiji, prostim prehodom meje, požrešnostjo naših turbokapilatistov.. malo po malo erodira slovensko zahodno mejo..bem ma koga to briga, na temu se ne dobiva stola in privilegijev v parlamentu.

Lahko bi bila vsaj to prilika, opomin, da bi pričeli s konzervatoskimi deli na plezalnih poteh, ki so jih ti možje nadelali v podzemnem kanjonu kot "via ferrata", kar je primerljivo s piramidami, glede na to kdaj in kako je bilo narejeno, da ne govorim o edinstvenosti na svetu, o Unescovi dediščini, o trkanju na prsa o naši matičnosti v jamarstvu...mi je jasno, da brez patrij ni obrambe države, ma še bolj patritsko bi bilo, kupiti eno manj in izvesti to delo, po katerem nas bodo cenili zanamci, saj vemo kako in imamo s kom.

petek, 29. avgust 2008

PODOBNIKOV »OK« UPLINJEVALCEM ALI METANJE PESKA V OČI



Včeraj sem se odzval vabilu koprskega odbora SLS na razgovor z ministrom za okolje dr. Janezom Podobnikom in njegovo ekipo v Božičih o prekomejnih okoljskih vplivih. Pribeležil sem:

KOLOMBAN OZONSKI REKORDER
Oblast je podlegla »gnjavži« (torej ne po dolžnosti čuvanja zdravja svojih davkoplačevalcev) Andreja Vilharja (dolžni smo mu močno pijačo!!) iz Kolombana, da so postavili pri njegovi hiši, tj. na najbolj vetrovnem mestu možnem (zakaj ne, recimo med športnimi igrišči na Bonifiki in avtocesto…se bojijo, da bi starši kaj rekli o »zdravem gibanju na prostem« svojih otrok in mogoče zahtevali vsaj vkop rakove arterije, in ne »šminkiranje« z ul. Zore Perello?), pomično postajo, ki je skoraj leto merila nekatere vsebnosti zraka (zakaj ne dioksina, če se že toliko zgražajo nad tržaškim rakotvornim generatorjem?). Pohvalno, če pomislimo, da je prejšnja »enoumna« koprska uprava zavrnila pobudo svetnika z obrazložitvijo, da čakajo podatke od Italijanov!
Izkazalo se je sicer, da v vseh postavkah, razen ozonu, ne presega zakonskih norm..VENDAR, to podeželsko okolje, dosega in presega mesta! Npr.v SO2 kot Celje in 2x toliko kot Trbovlje, dušikovih oksidov toliko kot ob avtocesti v Mariboru..čuden je podatek o prašnih delcih, katerih mejna vsebnost naj bi bila presežena »samo« 8 x, ko pa tržaški župan prepoveduje promet zaradi njih v zimskih mesecih..kako je torej s prekomejnim vplivom?
Lovran je slovenski rekorder v onesnaženosti z ozonom, saj mejno vrednost presega 2 x! Ker je slednji posledica drugih onesnaževalcev v zraku in vetrov..od kod se je torej vzel, če je vse ostalo in drugod v mejah »normale«? Če k temu dodamo še študijo o obolevnosti otrok, med katerimi so rekorderji z Miljskih hribov, bi bilo za pričakovati naglo ukrepanje, da »dvig kvalitete življenja« ne bo samo »floskula«…na moderatorjevo vprašanje, kaj bodo konkretnega naredili, smo dobili odgovor: ker so na koprskem avtobusni javni prevozi dobro rešeni in s tem odpravljen vir iz avtomobilov je bilo potrebno le še sprejeti ostrejšo zakonodajo za izpuste toplogrednih plinov iz slednjih. Zakaj pa je dr. Vezjak pokazal na vzrok obolevnosti hrvatinske mladeži s prstom preko meje, verjetno še sam ne ve.



TERMINALI, BIOKRATSKI NOJI IN KOS
Da so birokrati uspešnejši, če ne delajo, je jasno, saj tako ne morejo narediti napake in so za to celo pohvaljeni…pa vendar obstaja meja in ta je »laganje v fris« davkoplačevalcem…
Minister se je sicer zahvalil civilnim iniciativam za »zavezništvo« proti terminalom, ušlo mu je, da se je »pokazal« šele, ko so slednje zagnale vik in krik, zbrale podpise od 2,5% prebivalcev države…kje so bile njegove službe, kaj diplomatski predstavniki med listanjem po revijah nebi lahko kdaj pogledali italijanskih uradnih listov…je bil kdo od državnih uradnikov zaradi tega »spregleda« vsaj opomnjen, če je že kaznovan preveč reči?
Minister se je hvalil, kako je dostavil evropski komisiji gradivo glede terminalov…kaj pa je dostavil krivcem? Italijanski okoljevarstveniki so pokazali uradni seznam sodelujočih v njihovi javni obravnavi..S te strani meje so prejeli le dva protesta KS Ankaran,
(glej:http://www.slovensko-morje.net/?page=news&view_news=3651.%2010.03.2006 ),

in občine Izola (Klokačovniku častim pijačo, vsaj v tem, vodi 1:0 proti koprskemu naravovarstvenemu spomeničarju). Kje je drugo?

Posebna cvetka je izjava mag. Vesne Kolar Planinšič (še močnejšo je povedal mag. Starman leta 2006 v Pretorski palači: Slovenija je prisilila Italijo narediti energetski plan! Ma ki že šta Salvonia?), da je Italija sprejela utemeljitve slovenske ekspertne skupine. Če že ni prebrala gradiva, ki so ga poslali sosedje, bi lahko vsaj na

http://franci-maleckar.blogspot.com/2008/08/uplinjvalci-v-trakem-zalivu-ali-kako.html

lahko izvedela, da je sedanji predlog za Slovenijo slabši od prvega, če se že ni vprašala, kako bodo spravili plin od Žavelj dalje, saj niso dostavili predloga plinovoda.

Koliko je Slovenija upoštevanja vredna pove že to, da gradivo, ki smo ga prejeli mi ni identično tistemu, ki je v razpravi onkraj meje.

Govorki tudi ni bilo težko priznati, da je dobila gradivo o posegih v Škedenjsko železarno »pod mizo« od kolegov naravovarstvenikov. Če so Italijani tako dosledni pri upoštevanju mednarodnih sporazumov, kot nam je zatrdil mag Starman (OK, mu bomo zamižali ne samo na obe očesi, tudi na tisto kurje, da ne ve, kako je z mednarodnimi obvezami in slovensko manjšino), kako, da tega niso uradno dostavili? Mogoče so res predali to gradivo v preverbo strokovnjakom, vendar katerega roka za odgovor se bodo držali, če uradno še nič ne vedo (po mednarodnih konvenciji je 60 dni)?

Pohvalno je prizadevanje za načelen dogovor s sosedi, kako upravljati s severnim Jadranom, vendar so govorci večkrat poudarili: naredili bomo VSE, da uplinjevalcev ne bo. Na vprašanje, ali ta VSE, pomeni tudi UPORABO SILE, saj iz navedb gornjega odstavka sledi, da nas sosedi nimajo za mar, je sledil minisitrov odločen NE!

Kaj pomeni VSE? Tožba na Evropskem sodišču, kjer so naši sosedi nabrali preko 100 izgubljenih okoljskih zadev z ogromnimi odškodninami..ena več ali manj?



Ali ne vse to kar kliče Kosa?

KAJ PA LASTNO DVORIŠČE?
Samo Pino Klabjan iz Ospa je opozoril, da nimamo čistega dvorišča, tj. da tudi mi pošiljamo onesnaženje preko te imaginarne linije v prostoru, meje. Okoli 30% dni v letu piha jugo..torej, ali izpusti Kemiplasa, luški prah, čistilna naprava (največji onesnaževalec morja), idr. ne sežejo onkraj Miljskih hribov?
Mag. Kolarjeva je povedala, da bodoči terminali ne kršijo direktive Seveso, ker še nimajo gradbenega dovoljenja in varnostnega poročila..torej, ko to bo, bo poteptana. Kako so torej lahko odobrili izgradnjo cistern s kerozinom ob kemijskem terminalu v koprskem pristanišču niti ne kilometer od mesta?
Dvorana je bila polepljena s plakati "Gremo v akcijo"...kje ste bili doslej?

sreda, 27. avgust 2008

UMMI JE NAUMIL…





…THE SOUND OF (SILENCE) DIMNICE
Mentorji in dijaki 18. mednarodnega mladinskega raziskovalnega tabora za nadarjene dijake in študente, ki je potekal v organizaciji zavoda UMMI iz Kopra od 19. do 27. avgusta v ankaranski osnovni šoli in hotelu Adria
(več na: http://www.primorske.si/pn/article_wide.aspx?pDesc=22486,%201,%2042 )
so se na spoznavalni dan podali preko Brkinov v Ilirsko Bistrico in od tod nazaj preko Prema in Pregarij. Na poti so se ustavili v jami Dimnice, kjer so po projektnih skupinah izpolnjevali delovne liste in tako spoznavali stik krasa z nekrasom, jamsko rastlinstvo in živalstvo ter razvoj jame in klimo. Glasbena skupina jev Marmitni dvorani posnela glasbo, ki jo je navdihnilo kraško podzemlje.



…DA JE, KRAS NAVDIHNIL KIPARJA
V Ilirski Bistrici so se ustavili ob spomenikih, ki jih je ustvaril nedavno umrli kipar Janez Lenassi, ki je bil tudi mentor na taborih (rezultat sodelovanja je pri koprskem dijaškem domu). Pri obeležju Tigrovcem so se mu zahvalili za sodelovanje s skladbo. Spomenik z grobnico prekomorcem je navdihnil kraški svet so povedali domačini; zanjo je prejel nagrado Prešernovega sklada.

…KAKO IZBOLJŠATI »ZDRAVSTVENO STANJE« MORJA V KOPRSKEM ZALIVU
Danes so v Adrijini modri dvorani delovne skupine predstavile rezultate dela. Biologi so preučevali življenje v pasu bibavice in fizikalno-kemijske lastnosti morja na severni strani Koprskega zaliva. Ugotovili so, da je stopnja onesnaženosti zaskrbljujoče visoka, nenavadno visoka je tudi slanost. Predlagajo razčlenitev plitve obale.

…KAKO PRIBLIŽATI OSNOVNOŠOLCEM NARAVO SKOZI IGRO
Arhitekti so izdelali predlog razglednice, ki bi jo bilo moči zgibati v batano. Slednjo so tudi vključili v združen emblem ankaranskega hotela in šole. Pri slednji predlagajo urediti botanični park z otočki, kjer bi bile »privezane« batane, gredice s posameznimi sredozemskimi dišavnicami. Razmišljali so tudi, kako pritegniti goste v hotel preko celega leta. Ena od zamisli je tudi »počitek ob delu«, tj. da bi gostje soustvarjali sredozemski sadovnjak in bili deležni njegovih sadov.
Nekaj več slik na:

http://www.flickr.com/photos/29375326@N08/




ponedeljek, 25. avgust 2008

PRIMORSKA DO IDRIJE




Na OMV-jevi črpalki sem kupil (za okoli poldrugi evro je cenejša v Mercatorju) turistično karto Primorska v merilu 1: 75000, ki jo je izdala Kartografija iz Ljubljane (spletna stran še v izdelavi). »Podanike« poimenovanja slovenskega dela nekdanje »Friuli-Venezia Giulia« s tem imenom verjetno ne bo razveselilo, da obsega »le« ozemlje do Idrije na severu, Tržiča (Monfalcone) na zahodu in Žiri na skrajnem severovzhodu. Bolj bo osrečila tiste, ki bi našo državo raztegnili proti jugu, saj sega karta do Umaga, pa še razmejitve na morju niso označene. Meri okoli 70 x 100 cm in je prepognjena po vzporednikih, kar omogoča lahko preglednost, ko je delno razgrnjena. Kartografska stran ima bogato vsebino od črpalk do muzejev in naravnih spomenikov (manjka podmorski rezervat Punta), od najnovejših avtocestnih povezav do kolesarskih poti na »nevsiljivih« plastnicah. Poimenovanje naselij je na italijanskem delu zemljevida dosledno dvojezično (z manjšimi napakami, kot je San Giusto – Sveti Jakob), na slovenskem delu pa le na dvojezičnih območjih.
Pravo bogastvo predstavlja hrbtna stran s kratko predstavitvijo krajev in turističnih zanimivosti (za nekatere sem izvedel tu prvič; pogrešam morebitne spletne strani) v izbranem (npr. pojem krasotvorje) slovenskem in angleškem jeziku, razdeljenih po pokrajinskih enotah, kot so npr. Slovensko primorje (s Slavnikom), Brkini (vključujejo tudi Materijo in Obrov), Hrvaška Istra, Tržaški zaliv (kraji od Milj do Pozzo (?!) Grotta Gigante) in Italija, z opisi od Gorice do Sredipolja. Dodatno uporabnost da seznam, z naslovi in telefonskimi številkami (ni elektronske pošte), informacijskih centrov za turiste na celotnem območju.
Kot člana Jamarskega društva Dimnice je še posebej razveselilo, da je istoimena jama kot edina predstavljena tudi s prekrasno fotografijo Vilinske dvorane (podobna je pripeta temu prispevku). Vsa čast Bojanu Saksidi, ob priliki »častim pijačo«.

nedelja, 24. avgust 2008

I RIGASSIFICATORI NEL GOLF ODI TRIESTE O COME UCIDERE 3000 AMERICANI CON UN COLPO SOLO (300.000 ALTRE VITTIME SONO IL DANNO COLLATERALE)



Sono l'unico dalla costa SE del golf odi Trieste che abbia mandato alle autorita' italiane le osservazioni sui rigassificatori nella parte loro del golfo nel periodo della valutazione pubblica dell'impatto ambientale

(vedi: http://www.slovensko-morje.net/?page=news&view_news=3651.%2010.03.2006 ).

Nell'ambito del nuovo giudizio posso osservare, che non sono presentate le soluzioni dei problemi che hanno causato la bocciatura dei progetti da parte degli scienziati e delle comunita' locali. Se nella prima valutazione era »comprensibile«, che l'investitore abbia »provato« di fare passare la tecnologia meno costosa, per l'ambinte e condizioni socio-economiche disastrosa, sorprende, (1) che nell'attuale documentazione, »benedetta dal governo italiano, ci sonno solo dei »ritochi decorativi« malgrado i consigli del gruppo di esperti per migliorare il funzionamento, per non causare almeno alcuni danni e (2) le voci sempre piu' insistenti d'una struttura simile all'altro lato del golfo.

»Ignorero'« quelle conseguenze negative degli interventi sulla natura e condizioni socio-economiche, che sarebbere tecnicamente risolvibile, come e' la simbiosi coll'inceneritore per riscaldare il gas a Zaule, e mi soffermo su quelle insolubili nel senso dello sviluppo in concordia con la natura:
-durante la costruzione e il lavoro si alzeranno le nubi di limo velenoso dal fondo del mare che saranno trascinate dalle correnti per danneggiare le alghe altri esseri viventi e l'economia legato a cio' (pesca, maricultura, ristoranti…), il che non e' in concordia con la convenzione di Barcellona, soppratutto perche' ci sono tre riserve marine nella parte SE del golfo.
-la nuova posizione del rigassificatore in mare migliora l'impatto visivo da Trieste ma lo peggiora dalle zone turistiche di Grado e Pirano

(vedi: http://www.jospdtrst.org/docs/20080625KR/img3.html).

-nel testo sono menzionate le norme di sicurezza rispettate nella progettazione, trane quelle che non si possono adempiere, una di queste e' la direttiva Seveso

(vedi: http://mahbsrv.jrc.it/downloads-pdf/Seveso2-LEG-IT.pdf),

con la quale si vuole prevenire l'efetto domino degli incidenti. A meno di 4 km dal pianificato rigassificatore a Zaule si trovano le cisterne per il petrolio. Come era dopo l'atentato, non riuscioto come pianaificato, circa 35 anni fa, lo vediamo sulle foto mandate da Vladimir Drobnjak. Nel golfo di tipo rias, urbanizzato, con le colline attorno e probabilmente impossibile garantire la sicurezza nonostante la militarizzazione della zona. Le comunita' locali e le ditte turistiche stanno raccogliendo i frutti degli sforzi per includere i porti di Trieste e Capodistria nei programmi delle vacanze sulle crociere…veranno ancora gli ospiti americani sapendo, che per loro potrebbe essere fatele gia' uno sparo! Un loro grande numero e le strutture non protette sono la calamite per i potenziali terroristi. La vulnerabilita' si vede dalla foto »port tanks«, cisterne con i prodotti chimici, alla fine del molo del porto capodistriano, publicata su:

http://www.panoramio.com/photo/1686771.

Anche l'incidente nel porto, che solo grazie alla »divina provvidenza« non ha causato la distruzione della citta' Capodistria non ha indotto le autorita' a sospendere i piani per un rigassificatore in questo porto. Di piu', alla fine del molo hanno costruito le cisterne per il cherosene. Solo 20 tonnelate di esso hanno causato »l'undici settembre«, qua si trovano a soli 1300 m dallo scalo passegeri 110.000 metri cubi di materiale infiammabile! I piani per l'isola artificiale nel golfo triestino e l'allargamento della centrale nucleare a Krško non succedono durante una notte..sorprende che gli Italiani non hanno reclamato l'innoservanza della convenzione Aarhus, la quale viene esposta dalle autorita' slovene contro i progetti italiani nel golfo.

Premettendo che servono i nuovi rigassificatori nell'Adriatico (il gas sarebbe esportato!) e che il golfo triestino e la posizione meno adatta delle possibili lungo i 8500 km di coste italiane, sarebbe da prevvedere che gli sforzi si concentrino verso le localizzazioni alternative come sono alla foce del Po o sulle paittaforme abbandonate a sud di Pola. Invece no!

Sono sicuro che queste cose lo sanno le autorita' da ambi due i lati della frontiera, percio' rimerebbe ai cittadini di:
-domandare pieta' ai possibili atentatori? Per adesso questo ha sucesso, e' stata trasmessa una lettera pubblica al capo dell'Al-Khaida

(vedi: http://www.slovensko-morje.net/index.php?page=news&view_news=6794. 26.09.2007).

-organizzare un referndum come la forma piu' democratica della decisione comune?
-chiedere allo segretario di stato sloveno, che cosa ha pensato dicendo: »..useremo TUTTI i mezzi contro..«?

UPLINJVALCI V TRŽAŠKEM ZALIVU ALI KAKO UBITI 3000 AMERIČANOV Z ENIM STRELOM




Edini z jugovzhodnih obal Tržaškega zaliva sem pripravil italijanskim oblastem pripombe v času javne obravnave načrtov plinskih terminalov njihovem delu zaliva

(glej:http://www.slovensko-morje.net/?page=news&view_news=3651.%2010.03.2006 ).

Ob ponovni javni presoji predloga izgradnje naprav opažam, da ni predstavljena rešitev problemov, zaradi katerih so se proti njim opredelili strokovnjaki in lokalne skupnosti. Če je bilo ob prvi »razumljivo«, da se je investitor odločil »poskusiti« z najcenejšo, za okolje in socio-ekonomske razmere pogubnejšo rešitev, preseneča, (1.) da so v ponovni predstavitvi le »lepotni popravki«, ki jih je »požegnala« italijanska vlada, kljub nasvetom skupine strokovnjakov, kako izboljšati obratovanje, da bi ne bilo vsaj nekaterih kvarnih posledic, in (2.) vse glasnejši »apetiti« na drugi strani zaliva po enaki strukturi.

»Zanemaril« bom tiste »strupene sadove« načrtovanih posegov na naravo in družbenoekonomske razmere v širši okolici, ki bi jih lahko tehnično rešili, kot je npr. segrevanje plina v simbiozi s sežigalnico odpadkov v Žavljah, in se osredotočil na tiste, ki jih ne bo mogoče rešiti v smislu sonaravnega razvoja:
-več mnenjedajalcev omenja dvig strupenega mulja z morskega dna med izgradnjo in obratovanjem ter njegovo razpršitev z morskimi tokovi. S tem in gradnjo podmorskega plinovoda bi bilo povezano uničenje morskega rastja in zivalstva ter ekonomija vezana na to (ribištvo, marikultura, gostinstvo…) in
-kršen SPAM protokol Barcelonske konvencije, ki prepoveduje dejavnosti, ki bi škodovale življenjskim okoljem. V neposredni bližini so celo podmorski rezervati Miramar, Debeli rtič, Strunjan in Piran.
-nov položaj morskega uplinjevalca popravlja izgled glede na Trst, poslabšuje ga s turističnih območij Gradeža in Pirana

(glej: http://www.jospdtrst.org/docs/20080625KR/img3.html).

-v tekstu so našteti varnostni predpisi in upoštevane norme, zamolčane pa tiste, ki jim naročniki ne morejo zadostiti. Ena od teh je direktiva Seveso

(glej: http://mahbsrv.jrc.it/downloads-pdf/Seveso2-LEG-IT.pdf),

katere namen je preprečiti »domino učinek« nesreč, tj. da ena sproži drugo. Manj kot štiri kilometre od načrtovane lege žaveljskega terminala se nahajajo naftne cisterne. Kako je bilo pred približno 35 leti, ko se je Palestincem »ponesrečil« atentat, vidimo na posnetkih, ki jih je posredoval Vladimir Drobnjak. V riaškem zalivu, sredi urbanega območja obdanega z vzpetinami je verjetno nemogoče zagotoviti varnost, kljub militarizaciji. Lokalne skupnosti in turistični delavci pobirajo sadove naporov za vključitev Trsta in Kopra med cilje križarjenj s potniškimi ladjami…ali bodo ameriški gosti še prihajali, če bodo obveščeni, da je lahko zanje poguben že en sam strel! Njihova velika koncentracija in nezavarovanost nevarnih obratov je magnet za morebitne teroriste. Ranljivost dokazuje fotografija »port tanks«, posneta verjetno iz ladje. Na njej je videti cisterne kemikalij na koncu prvega pomola koprskega pristanišča; objavljena na:

http://www.panoramio.com/photo/1686771.

Tudi nesreča, pri kateri se imamo za zahvaliti »božji previdnosti«, da se Koper ni spremenil v »Razdrto pri Izoli« ni osvestila odgovornih, da bi ne »zatrli v kali« načrte za uplinjavalec v tem mestu. Še več, na koncu drugega pomola, tj.1300 m od potniškega terminala, so postavili cisterne s kerozinom. »Samo« 20 ton tega goriva je »povzročilo 11. september«, v našem pristanišču je 110.000 kubičnih metrov hudo vnetljivih snovi! To, umetni otok v zalivu in širjenje JE Krško, se ne zgodi čez noč. Čudi, da sosedi niso zagnali vika zaradi kršenja Arrhuške konvencije, kar jim naša stran očita ob terminalih.
Ob predpostavki, da je upravičena potreba po novih prečrpavališčih plina v Jadranu, saj pretovor načrtovanega ni namenjen porabi v okolici, in ugotovitvi, da je Tržaški zaliv najslabša možna lokacija za uplinjevalec na 8500 km dolgih italijanskih obalah, bi bilo za pričakovati, da se bo reševanje preneslo na umestitve, kot je izliv reke Pad in/ali opuščene vrtalne ploščadi južno od Pule. Pa ne!
Ker ne dvomim, da vsega tega organi odločanja na obeh straneh meje ne vedo, verjetno ostane državljanom, da:
-prosijo potencialne storilce atentatov, naj se nas usmilijo? To je za sedaj uspešno, saj je bila objavljena javna prošnja vodji organizacije Al-Khaida

(glej: http://www.slovensko-morje.net/index.php?page=news&view_news=6794. 26.09.2007).

-izsiliti referendum kot najvišjo obliko demokratičnega odločanja in pritiska na organe odločanja?
-izvedeti od državnega sekretarja, kaj je mislil z: »…uporabili bomo VSA sredstva proti…«?